Tak jsme se konečně dočkali. Kluzák, který vznikl jako myšlenka několika spolužáků na Střední škole letecké v Kunovicích, byl ve čtvrtek 3.9.2020 v odpoledních hodinách zalétnut.
Tomuto termínu předcházela celkem náhoda, kdy se při rozhovoru Adama Mašíka s Jirkou Leníkem v Přibyslavi na sletu Jirka nabídl, že při cestě do polského Źaru má cestu kolem letiště Zábřeh a tudíž zde může zalétnout už delší dobu dokončený kluzák SG-38. Pro nás to byla radostná a celkem nečekaná zpráva.
Kluci z Hranic, kteří mají „pomalou“ UL vlečnou a hlavně zkušenosti s taháním Glajtra, nám již dříve nabídli aerovleky. S termínem souhlasili, počasí dle předpovědi mělo taky hrát do karet. Na čtvrtek jsme vše připravili a čekali, kdy se Jirka Leník objeví na letišti v Zábřehu.
Po třetí hodině dorazil a ihned se vrhnul do kontroly kluzáku. Několik chyb našel, naštěstí na místě opravitelných, kluzák zvážil, zkontroloval nastavení, výchylky a další důležité věci. Také nám byla přidělena registrační značka OK-ZKD 35.
Kolem páté hodiny nic nebránilo záletu. Vlečný Tulák zaroloval před kluzák, poslední kontrola, Jirka se dokonale připravil navlečením několika vrstev teplého oblečení a po usednutí a připásání pilota se mohlo jít na věc.
Start byl nad očekávání pohodový, rozjezd z lyže byl dle předpokladu trochu delší, ale kluzák po odpoutání pomalu nabíral za vlečnou výšku. Vlek byl trochu delší, následovalo vypnutí a tichý klouzavý let nového Glajtra. Jirka pro ověření letových vlastností s kluzákem dle možností „zacvičil“ a po menším sklesání nám přihlížejícím ze země ukázal, že kluzák letí skoro sám. Po přistání byly první otázky na dojmy z letu, na které jsme obdrželi odpověď: „Lítá to krásně, jako model“.
Tímto děkujeme všem pomocníkům, sponzorům, fanouškům a všem, co nám věřili, že jednou přijde tento den a my se společně dočkáme prvního startu.

Libor Mašík

Fotografie zde: http://www.potk.info/index.php/cs/foto/category/9-foto-jirina

Více fotografií najdete zde: https://www.facebook.com/1POTK

nebo možná lépe zde: https://www.facebook.com/schulgleiter/

Reportáž České televize: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/420231100030904-udalosti-v-regionech/obsah/787340-zalet-repliky-nemeckeho-historickeho-kluzaka